Zaujímavosti z čitárne
Vzhľadom k tomu,že i ja sama mám dve deti,zaujalo ma jedno čítanie,ktoré sa venovalo detskej izbe v spojitosti so psyché dieťaťa a veľmi ma určité veci oslovili,tak by som sa s Vami chcela o ne podeliť.
Ak sa Vám v priebehu noci dieťa v posteli premiestňuje bolo by dobré prestavať nábytok.
Ak dieťa veľmi zle spí,neustále plače,skontrolujte,či je niečo pod posteľou,alebo niečo visí nad ňou,prípadne máte v jeho izbe sošku,ktorá je evidentne otočená k nemu,ako keby naňho stále pozerala,treba ju pootočiť do iného smeru.
Ak sa rozhodnete isť maľovať izbu,dajte svojim deťom priestor pre vlastné rozhodnutia,ak nie sú úplné bábätká,spýtajte sa ich,akú farbu by si predstavovali na steny,prípadne aká výzdoba by im vyhovovala,pretože tak,ako Vy viete,čo Vám vyhovuje,tak i deti presne vedia,čo je ich pocitom blízke.Samozrejme sme tu stále pre nich,takže ich rozhodnutia môžeme vypracovať do niekoľkých možných variant,aby bola spokojnosť na oboch stranách.
Urobte deťom prehľadnejší priestor pre skladovanie hračiek,športových vecí,či pre ich hobby,oblečenia,či školských vecí a tým im pomôžete,aby si udržovali viacej poriadok,nakoľko vieme,že pre väčšinu detí je udržovanie poriadku veľmi náročná práca.
Posteľ by mala byť umiestnená tak,aby videli na dvere,posilní sa im to pocit bezpečia.
Dbajte ,aby farby stien boli v rovnováhe s farbami nábytku či textíliami,aby priveľmi tmavé farby,nemali ponurý vzťah k psyché dieťaťa,kedy by sa mohlo cítiť utlačené až izolované.Jasné farby podnecujú detskú tvorivosť a podporujú zábavu.
Ak je to vo Vašich možnostiach, oddeľte deti rozličného veku od seba,aby ste im dovolili vyvíjať sa k väčšej samostatnosti a takisto,ako každý vo svojom veku potrebujú určitú formu súkromia.
...........................................................................................................................................................................................................................
Nedávno sa mi dostala do rúk veľmi zaujímavá kniha a priznám sa, veľmi ma zaujala svojím obsahom. Jej obsah sa týka mnohých z nás. A je to téma spánok.
Čo je vlastne spánok ?
Spánok je fyziologický stav, počas ktorého sa organizmus regeneruje, kontroluje svoje systémy, konsoliduje si pamäť, očisťuje sa od bunkových splodín a zhromažďuje si energiu na ďaľší deň.Opakuje sa periodicky v priebehu dvadiastich štyroch hodín. Ľudia prespia priemerne jednu tretinu svojho života.Sedemdesiatročný človek prespal približne 205000hodín.
Spánok je zmenená forma vedomia.Zdá sa, že spánok prichádza sám od seba.
Národná komisia pre výskum porúch spánku porovnávala potrebu spánku ľudí rôznych vekových skupín so skutočnosťou a roku 1993 uverejnila tento prehľad:
- novorodenci potrebujú spať a aj spia 18 hodín denne
- deti predškolského veku potrebujú 10-12 hodín spánku a zvyčajne toľko aj spia ( keď prestanú spávať popoludní, stačí im iba 8 hodín spánku )
- školáci potrebujú do 10 hodín spánku, v priemere 6
- dospelí potrebujú priemerne 7-9 hodín spánku, ale spávajú menej než 7
- starší ľudia potrebujú okolo 8 hodín spánku, ale spia iba 5 až 7 hodín ( niektorí o niečo viac vrátane popoludňajšieho spánku )
Toľko v stručnosti o spánku.