Cvičenie mysle
Najprv som rozmýšľala,ako začať,ale podľa skúseností a podľa rozprávania mojich klientov som sa utvrdila v tom,že veľmi veľa ľudí pozerá na svoj život skôr z tej pesimistickej stránky .Chápem ich.Ich skúsenosti v osobnom ,profesionálnom či pracovnom živote môžu byť tak silne negatívne,že človek im často podľahne a tu je len krok k veľkému pesimizmu a u niektorých prípadoch i k nábehu k sebazničeniu.A táto situácia ničí nielen ich samých,ale aj životy ich blízkeho okolia.Svoj pesimizmus sú často schopní prenášať na tieto osoby a potom sú všetci smutní a ako sa hovorí ,ako bez duše,život vidia v šedých farbách. Ale,ja mám veľké ALE !!!!!!
Z tejto situácie je možnosť vyjsť von .Je však len na Vás,aby ste si to uvedomili. V prvom rade je treba za minulosťou zatvoriť dvere,nech bola akokoľvek bolestivá, a urobiť hrubú čiaru a potom krok po kroku je treba vychádzať na svetlo. Viem,poviete mi,že to nieje tak jednoduché.Máte pravdu ,nie je to jednoduché,no ani nie nemožné. Treba len veriť a s veľkým optimizmom sa pozerať do budúcnosti. A dokážete i nemožné,to mi verte. Optimisticky naladení ľudia žijú dlhšie,sú vytrvalí a odolní,čím dosiahnu väčšie výsledky v živote. Určite mi budete oponovať,že aj optimistom sa nezadarí a že často vo svojej mysly lietajú v oblakoch a potom následne príde pád.Aj v tom Vám dám za pravdu.No kým pesimista nie je schopný sa z tohto pádu vzapätať,optimista sa svižne zdvihne,otrasie sa a optimisticky ide ďalej. A to je veľké plus pre optimistov.
Precvičte si myseľ - 7 -dňový program pre skleslé osobnosti ,ktoré chcú myslieť optimisticky.
1deň - Vyberte si pozitívnu udalosť ,ktorá sa odohrala nedávno,a uvažujte čo optimistické a čo pesimistické Vám priniesla.Potom sa na tú pesimistickú časť pozrite ako na úlohu,ktorú ste dostali od osudovej karmy a prehodnoťte ju pozitívnym smerom.
2deň - V tento deň si pridajte ďaľšie 2 udalosti z nedávneho života a pridajte k nim pozitívny nádych
3deň - Keď si uvedomíte,že za posledné obdobie si niečo vysvetľujete negatívnym spôsobom,preformulujte to na optimistické vysvetlenie,aj za cenu žartovania s druhou osobou vo forme vysvetlenia " pozrieť sa na udalosť z inej stránky"
4deň - Každú hodinu dňa sa uistite,že o niečom premýšľate optimistickým spôsobom
5deň - Vysvetľujte niečo počas dňa dvom odlišným ľuďom a úmyselne použite optimistický spôsob.
6deň - Dobre počúvajte,keď nejaký Váš známy použije pesimistický štýl vysvetľovania.Navrhnite optimistické vysvetlenie.
7deň - Celý deň premýšľajte a rozprávajte ako optimisti.
Jednotlivé dni nemusia nasledovať po sebe,postačí,ak ich prispôsobíte danej Vašej situácii.Je však potrebné stále tento 7 dňový program opakovať,kým nebude pre Vás prirodzené aspoň trošku optimisticky myslieť.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Teraz sa budeme venovať vnútorným rozhovorom,ktoré nás veľmi často zneistia,ba dokonca zabrzdia.
Iste ste sa ocitli už v situácii,kedy ste sa dostali k takým ľuďom,o ktorých ste vedeli,že ich nie ste schopní presvedčiť ešte skôr,než sa o to vôbec pokúsite.Niekedy sa čudujete,prečo Vás to vlastne toľko rozčuľuje.Jeden z dôvodov,prečo máte v týchto situáciách minimálnu šancu uspieť ,je rozhovor prebiehajúci vo Vašej hlave predtým,než vôbec začnete.
Uvediem niekoľko príkladov najčastejšie citovaných zábran a ich najužitočnejších alternatív.
Neužitočný rozhovor so sebou samým Upravený rozhovor lepšej alternatívy
------------------------------------------------------- ------------------------------------------------------
-neviem toľko než oni - o niektorých veciach viem viac než oni,budeme
sa učiť jeden od druhého
------------------------------------------------------- -----------------------------------------------
-majú vyššie postavenie než ja - sú to len ďaľší ľudia s vlastnými nádejami,
neistotami,obavami, presne ako ja
------------------------------------------------------- -----------------------------------------------
-pri nich mi vždy dôjdu argumenty - to,čo navrhujem,je v ich záujme,sme na
rovnakej strane
------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------
-nikdy so mnou nesúhlasia - poznám veľa vecí,ktoré ich presvedčia,takže
som dobre pripravený vyskúšať lepší prístup
------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------
-zlyhám - najhoršie,čo sa môže stať je,že sa poučím
zo skúseností
------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------
-nemá to zmysel-už sa rozhodli - čudujem sa,čo ich k tomu viedlo,túto príležitosť
využijem na zistenie viac informácií o tom,
prečo sa takto rozhodli
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Túto jednoduchú pomôcku môžete využiť či v prosefionálnom alebo v osobnom živote.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Viete,čo sa skrýva za slovom prokrastinácia ? Priznám sa ani ja som to doteraz nevedela,ale keď mi to bolo vysvetlené,tak hneď som pochopila.A priznám sa,že i ja sa sem -tam s týmto fenoménom vo svojom živote stretávam.Takže v jednoduchej skratke ide o fenomém odsúvania vecí na neskôr.
Tento fenomén má podľa odborníkov päť foriem a my si ich teraz trošku priblížime:
1.Samoľúbosť ............. K tomu niekoľko viet ako :
" Nie je to veľmi zložité,zvládnem to kedykoľvek."
" Nezaberie mi to veľa času,začnem inokedy."
" Viem,čo musím urobiť,takže už som skoro v polovici."
Táto forma vychádza z prehnanej sebaistoty-verím,že som pánom situácie,a tak sa teraz nemusím zaťažovať jej riešením.Môže to pôsobiť aj ako lenivosť alebo úplný nedostatok záujmu-výsledok je predsa taký zaručený,že neexistuje žiaden dôvod skúšať a vynaložiť zvláštne úsilie.Častejšie než k úspechu však samoľúbosť vedie k opačnému výsledku.
Ako prekonať samoľúbosť:- Jeden zo spôsobov,ako sa s ňou vyrovnať je,že si predstavíte príležitosť,ktorá sa Vám môže neskôr naskytnúť,ale jej výhody sa prejavia,len ak úlohu dokončíte ihneď.Ďaľším spôsobom je tu možnosť stanoviť si náročnejšie ciele.Ak Vás určitá situácia nemotivuje dostatočne,zmeňte situáciu.A nakoniec,ak je úloha realatívne ľahká,treba ju proste urobiť.
-----------------------------------------------------------------------------------
2.Vyhýbanie sa nepohodliu ......... K tomu niekoľko viet ako :
" Pri riešení tohto problému sa asi nebudem veľmi zabávať."
" Toto bude trvať naozaj dlho ."
" Je to hrozne nepríjemné,začnem inokedy."
Táto forma zasa súvisí s nepríjemným charakterom činnosti,najmä v porovnaní s oveľa príjemnejšou alternatívou,napríklad :ten účet za telefón stačí zaplatiť v posledný deň splatnosti.Tiež sa to môže týkať aj vážnej situácie v osobnom živote,napr: v dlhodobom vzťahu môžete byť nešťastný,ale nedokážete čeliť nepríjemnostiam,ktoré sú spojené s jeho ukončením. V každom prípade je obava alternatívnej bolesti v spojení s konaním silná na to,aby ste konanie neustále odsúvali.
Ako sa nevyhýbať nepohodliu?- Keď nepohodlie vyplýva z veľkosti úlohy,môžete ju rozložiť na mänšie kroky.Vykonanie jedného z týchto menších krokov vyzerá jednoduchšie,a keď sa už raz rozhýbete,môžete celú úlohu dokončiť skôr,než sa nazdáte.Ďaľšou alternatívou je možnosť úlohu si prestávkami uľahčiť,ako je vypiť si dúšok kávy.Nakoniec je tu výzva:Každý deň urobte aspoň jednu otravnú činnosť,ktorú by ste zvyčajne odsunuli na druhý deň.Nielenže budete prekvapení,koľko toho stihnete,ale čoskoro sa naučíte,ako sa zbaviť otravných vecí.
-----------------------------------------------------------------------------------
3.Strach zo zlyhania : - K tomu niekoľko viet ako :
" Je to vážne,nie som schopný urobiť to poriadne "
" Už som to raz pokazil,takže v tom určite opäť zlyhám."
" Je to veľký krok a mám strach,že to nezvládnem."
Na to,aby ste vôbec nezačali,niekdy stačí už len možnosť,že zlyháte.Existuje množstvo vecí,pri ktorých si môžete vymyslieť všetky možné výhovorky ,ako sa nedajú uskutočniť,no skutočnou príčinou je strach zo zlyhania.Niekto dokonca používa túto formu ako druh úniku.Tým,že nesplníte úlohu,nepokúsite sa,nevynaložíte úsilie,získate ospravedlnenie pre prípad zlyhania.Výsledkom je ,že nikdy neokúsite pocit uspokojenia z využitej šance.
Ako prekonať strach zo zlyhania: Načrtnutý problém nemá zo zlyhaním nič spoločné,za všetkým je strach.Aj úspešní ľudia zlyhávajú.Chyby sú často hlavným zdrojom učenia sa.Rozdiel je len v tm u úspešných ľudí,že sa neboja z urobenia chýb,
Psychológ Albert Bandura tvrdí,že jednym z dôvodov,prečo sú efektívny a rozhodní ľudia efektívni a rozhodní,že tomu naozaj veria.Podobne,ak si ľudia o sebe myslia,že sú neefektívni a váhaví,tak sa to neskôr stane aj pravdou.Myslite proaktívne a už ste v polovici cesty k cieľu. /Citát/
-------------------------------------------------------------------------------------
4.Emocionálne zábrany .......K tomu niekoľko viet ako :
" Som príliš vystresovaný/ unavený/,aby som to urobil teraz."
" Teraz nie som v tom správnom duševnom rozpoložení."
" Nemám náladu riešiť to práve teraz."
Niekedy na ospravedlnenie svojej nečinnosti používate emócie.Presvedčíte sa ,že z nejakého dôvodu nie je teraz ten správny čas,aby ste niečo urobili,a že bude lepšie,ak počkáte na ten "ideálny moment".
Ako prekonať emocionálne zábrany?-Problémom čakania na ten správny moment je,že nikdy nepríde.,vždy bude existovať ďaľší dobrý dôvod,prečo vec oddialiť,a kým Vy budete čakať,vaše príležitosti sa budú míňať.Takže ak sa rozhodnete počkať mesiac,je šanca,že počkáte ďaľší mesiac,a potom ďaľší....a....ďaľší...
Jedným zo spôsobou,ako tieto zábrany prekonať,je predstaviť si výsledok v prípade,že niečo neurobíte okamžite.Môžete byť typ človeka,ktorý si pomyslí:"Som v príliš veľkom strese,aby som na tom projekte začal robiť hneď teraz."Uvažujte ale,o koľko väčší stres budete cítiť,ak si necháte vypracovanie projektu až na poslednú chvíľu.Tým,že začnete konať,získate aj ďaľšiu výhodu-Vaše emocionálne zábrany zmiznú samy od seba.
-------------------------------------------------------------------------------------
5.Ilúzia konania .................K tomu niekoľko viet ako :
" Musím predsa robiť nejaké pokroky,keď tomu venujem toľko času."
" Nikto nedokáže úplne doceniť,koľko veľa toho robím."
" Je s tým tak veľa práce,nesmiem prestať."
Ľudom s ilúziou konania často mizne čas.Sú ľudia,ktorí sa chcú len mrknúť na internet,aby si urobili nejaký prieskum....a sú tam ešte aj o hodinu neskôr.A keď niekto vyjadrí pochybnosti,dookola opakujú svoju repliku-"Toľko som toho urobil,naozaj"Čo je samozrejme,tá najväčšia ilúzia zo všetkých.
Ako prekonať ilúziu konania?- Zvláštna vec pri ilúzii konania je,že na nerobenie práce často vynaložíte viac energie,než by jej urobenie v skutočnosti vyžadovalo.Ak máte tendenciu využívať ilúziu konania,tak kľúčom k prerušeniu bludného kruhu je pochopenie,že nerobíte,čo treba.Technicky možno robíte,no rozhodnite sa ,aký výsledok Vás vie uspokojiť.Rozhodnite sa,čo môžete na jeho dosiahnutie urobiť.Urobte to,a nie množstvo iných vecí,ktoré nie sú na splnenie cieľa dôležité.
Teraz Vám ponúkam všeobecné stratégie ,ktoré môžete v prípade,že ste sa v predchádzajúcich piatich formách aspoň v jednej z nich našli.Niektoré zo stratégií budú niekomu vyhovovať viac,inému menej,takže oplatí sa skúšať,aby ste pre seba našli tú najvhodnejšiu.
Zabojuj na päť -päťminútový začiatok:
Päť minút je nič:napríklad dĺžka piesne,reklamy v TV.Takže sa prinúťte vrátiť k projektu-úlohe,ktoré ste odkladali určitý čas a venujte im len 300 sekúnd svojho života.Keď päť minút uplynie,zastavte sa a prehodnoťte situáciu.Potrebujete ešte venovať ďaľších päť minút? Venujte ich.Znovu zastaňte a prehodnoťte.Zasa chcete pokračovať päť minút...pokračujte takto ďalej,až na päťminútové bloky zabudnete a budete ďalej pracovať bez prerušenia.
Zákulisie pretekov - cieľ a odmena:
Každý deň si stanovte ciele a odmeny za ich splnenie.Dôležité ale je,aby ciele boli realistické a odmeny primerané.
Buďte k sebe dobrí-vy dnes verzus vy zajtra:
Niekedy,keď ste zrazu zavalení prácou,sa hneváte sami na seba,že ste nezačali pracovať skôr.Známa formulka:"Čo môžeš urobiť dnes,neodkladaj na zajtra...bude toho podstatne viac!"
Kvety pre Simona-nepríjemná nečinnosť:
Ďaľšia stratégia spočíva v tom,že si myšlienku na nečinnosť natoľko znepríjemníme,že nemáte inú možnosť,ako danú činnosť vykonať.Môžete to urobiť pomocou niečoho jednoduchého,dajte si tvorivý trest: pošlite kvet človeku,ktorého neznášate,alebo sa prihláste do fanclubu populárnej skupiny,o ktorej si myslíte,že je príšerná.Čím trápnejšie a pokorúcejšie,tým väčší impulz k dokončeniu stanovenej úlohy.
Bol som tam - svedok :
Ďaľším strategickým bodom je oznámenie ľuďom okolo seba,že sa chystáte niečo urobiť,môže byť ďaľším malým dôvodom,aby ste sa nevzdali.
Aplikujem:
Ak sa ocitnete v situácii,že sa Vaša prokrastinácia / odsúvanie na neskôr/ zvykne objavovať,poznačte si úlohu,ktorú potrebujete dokončiť.Potom zodpovedajte nasledujúce otázky a uvidíte,či viete nájsť riešenie.
A: Prečo je dôležité túto úlohu dokončiť?
B: Ako sa cítim pri predstave,že začínam pracovať na tejto úlohe?
C: Ako sa cítim pri predstave,že dokončujem prácu na tejto úlohe?
D: Ktoré postoje týkajúce sa prokrastinácie mi v tom bránia?Prečo?
E: Ktorú stratégiu môžem použiť,aby som toto prekonal?
F: Kedy ju začnem uskutočňovať?
G: Kto mi pri tom bude svedkom a kedy skontrolujem svoj pokrok?
Tak to by bolo z tejto oblasti v krátkosti všetko.Našli ste sa? Ja sa priznám,že áno.Práve teraz mám úlohu,ktorú neustále odkladám.Je jún a ja ešte nemám v záhradke všetko zasadené.Raz to odložím,pretože pršalo,druhýkrát,že je priveľmi horko,tretí krát,ž je dosť hodín,aby som začala.......výhovorky,nechce sa mi.Takže idem to urobiť hneď.
----------------------------------------------------------------------------------